HOMO@LV (2010)

2005. gada vasarā diviem puišiem rodas iecere Rīgā noorganizēt vēl nebijušu pasākumu – „praidu”. Nevienam nav ne mazākās nojausmas, ka šis labi iecerētais nodoms izraisīs gluži neticamu notikumu lavīnu vairāku gadu garumā…

Režisors un scenārija autors: Kaspars Goba
Operatori: Kaspars Goba, Marģeris Eglītis, Inese Apse, Elga Dudareva, Lelde Goba
Montāža: Gatis Belogrudovs, Visvaldis Zarakovskis
Mūzika: www.extrememusic.se

2005. gada vasarā diviem puišiem rodas iecere Rīgā noorganizēt vēl nebijušu pasākumu – lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu svētku gājienu pa pilsētas ielām. Pēc līdzīgu gājienu parauga Rietumos notikums tiek nodēvēts par „praidu”. Nevienam nav ne mazākās nojausmas, ka šis labi iecerētais nodoms izraisīs gluži neticamu notikumu lavīnu vairāku gadu garumā – Latvijas sabiedrība sadalīsies divās agresīvās nometnēs, uz cilvēkiem lidos gan izkārnījumi, gan svētītais ūdens, tiks sašķeltas ģimenes un zaudētas darbavietas, kāds mācītājs tiks izslēgts no baznīcas par brīvdomību, kāds cits piesauks dēmonus, abām pusēm palīgā metīsies Rietumu papildspēki, retorikā tiks izmantots gan Jēzus, gan patriotisms, gan cilvēktiesības, un to visu kāri uztvers mediji. Bet ja nu galu galā izrādās, ka cietēji ir bijuši visi, jo kādam ir izdevīgi mūs sakūdīt citu pret citu?

Kaspars Goba šo filmu veidojis piecus gadus. Ļoti apjomīgais filmas materiāls ļauj vienlīdz rūpīgi ieskatīties gan praidistu, gan no-praidistu viedokļos un varoņu dzīvesstāstos. Savdabīgā „praida arheoloģija” no tā ieceres rašanās mirkļa 2005. gadā līdz paziņojumam par nenotikšanu Rīgā 2010. gadā ļauj aplūkot pēdējo gadu norises Latvijā no citas perspektīvas, raisot pārdomas par manipulēšanu ar cilvēku ideāliem un politiķu lomu tajā, turklāt uzdodot jautājumu, kāda ir demokrātijas cena Latvijā.

Dokumentējot notikumus Latvijas sabiedrībā, mēs ar vietēja mēroga stāstu palīdzību runājam par notikumiem pasaules kontekstā – dažādu sabiedrības grupu līdzāspastāvēšanu un indivīda un nāciju identitātes meklējumiem mūsdienu mainīgajā pasaulē.